Spring til indhold

CV for Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde Eva Kjer Hansen

Medlemsperiode

  •  Folketingsmedlem for Venstre i Sydjyllands Storkreds, fra 13. november 2007.
  •  Folketingsmedlem for Venstre i Vejle Amtskreds, fra 12. december 1990 til 13. november 2007.
  •  Kandidat for Venstre i Kolding Sydkredsen, fra 2007.
  •  Kandidat for Venstre i Koldingkredsen, fra 1990 til 2007.

Parlamentarisk karriere

  • Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde, fra 2. maj 2018.
  •     Miljø- og fødevareminister, fra 28. juni 2015 til 29. februar 2016.
  •     Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, fra 12. september 2007 til 23. februar 2010.
  • Socialminister og minister for ligestilling, fra 2. august 2004 til 12. september 2007.
  • Formand for Europaudvalget, fra oktober 2011 til juni 2015.
  • Formand for Det Udenrigspolitiske Nævn, fra marts 2010 til september 2011.
  • Formand for Udvalget vedrørende Danske Kulturelle Anliggender i Sydslesvig, fra 2002 til 2004.
  • Medlem af Europa-Parlamentet, fra 1994 til 1999.

Uddannelse og erhverv

  • Cand.polit., Københavns Universitet, 2012.
  •     Tillægsuddannelsen på Danmarks Journalisthøjskole, fra 1990 til 1991.
  •     Aabenraa Statsskole, fra 1980 til 1983.
  • Rødekro Skole, fra 1978 til 1980.
  • Hellevad Skole, fra 1971 til 1978.

Udmærkelser

Kommandør af Dannebrogsordenen 2005.